Stable (latest release) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Gallery Link URL
it: URL di collegamento alla Galleria

en: Will replace "Image File" or "Attachment Page" link for this image in galleries. Use [none] to remove the link from this image in galleries.
it: Sostituirà "file media" o un link "Allegato Pagina" di questa immagine nelle gallerie. Usare [none] per rimuovere il link di questa immagine nelle gallerie.

en: Gallery Link Target
it: Collegamento alla Galleria di destinazione

en: This setting will be applied to this image in galleries regardless of whether or not a Gallery Link URL has been specified.
it: Questa impostazione verrà applicata a tale immagine nelle gallerie, indipendentemente dal fatto che non sia specificato un "URL di collegamento alla Galleria".

en: Do Not Change
it: Non cambiare

en: Same Window
it: Stessa Finestra

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Gallery Link OnClick Effect
it: Collegamento alla Galleria con effetto OnClick

en: Lightbox and other OnClick events are removed by default from this image in galleries. This setting will only be applied to this image in galleries if this image has a Gallery Link URL specified.
it: Lightbox e altri eventi OnClick vengono rimossi per default da questa immagine nelle gallerie. Questa impostazione verrà applicata solo a tale immagine nelle gallerie se ha un "URL di collegamento alla Galleria" specificato.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Keep
it: Mantieni

en: Gallery Link Additional CSS Classes
it: Ulteriori classi CSS per il Link alla Galleria

en: Additional CSS classes specified here will be applied to the <strong><em>link</em></strong> around this image in galleries regardless of whether or not a Gallery Link URL has been specified.
it: Ulteriori classi CSS qui specificate verranno applicate al <strong><em>collegamento</em></strong> attorno a questa immagine in gallerie, indipendentemente dal fatto che sia stato specificato un'URL di collegamento alla Galleria.

note: Description of the plugin/theme
en: Specify custom links for WordPress gallery images (instead of attachment or file only).
it: Specifica collegamenti personalizzati per le immagini nella galleria di WordPress (invece di un Allegato o file unico).
